Rabaty i promocje
Wyszukiwarka

Jak prawidłowo dobrać rozmiar obuwia

Porady » Jak prawidłowo dobrać rozmiar obuwia

    Dobór właściwego rozmiaru obuwia jest rzeczą bardzo istotną. Ten obowiązek spoczywa na rodzicach - małe dzieci potrafią bez skarżenia się chodzić w butach nawet 2 rozmiary za małych. Mamy świadomość, że za małe buciki są szkodliwe. Niektórzy rodzice jednak trzymając się tej informacji przesadzają niestety w drugą stronę. Może niektórym z Państwa wydaje się niewiarygodne, ale niektóre dzieci chodzą w butach o 3 rozmiary za dużych, w myśl rodziców, aby starczyły do końca sezonu. Zarówno pozwalanie dziecku na chodzenie w butach za małych, jak i kupowanie butów dużo na wyrost jest tak samo szkodliwe.



Jak zmierzyć długość stopy? 

   Długość stopy mierzymy odrysowując jej kontur na kartce. Dziecko musi stać i równomiernie obciążać obie stopy (stojąc prosto, w leciutkim rozkroku). Stopę należy obrysować, trzymając ołówek tuż przy stopie,a następnie zmierzyć odległość od czubka pięty, do czubka najdalej wysuniętego palca stopy (nie u wszystkich ludzi jest to paluch). Mierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta dobierać pod dłuższą.

 

 

 

   Dobierając rozmiar obuwia, powinniśmy wiedzieć, że gdy stopa wypełnia bucik od zapiętka po sam czubek, but jest za mały. Stopy potrzebują w obuwiu przestrzeni, ponieważ pracują nieustannie, przetaczając się wielokrotnie od pięty po palce. Biorąc powyższe pod uwagę można przyjąć, że naddatek funkcjonalny powinien wynosić co najmniej 5 mm. Stopki dzieci nieustannie rosną, a nie chcemy kupować butów często, kupujemy obuwie z „zapasem”, który stanowi miejsce dla rosnącej stopy, dlatego doliczamy kolejne 5 mm. Nie należy ulegać pokusie kupna butów z większą ilością naddatku, jest to bardzo niewygodne dla dziecka (mającym wątpliwości polecam przetestowanie, jak wygodnie chodzi się w za dużych o 5 rozmiarów butach męża), ale i niezdrowe - może się to skończyć zawijaniem czy koślawieniem nóżek. Podsumowując - but powinien być dłuższy od stopy o około 0,5 cm do 1 cm - i wartość ta uwzględnia zarówno naddatek funkcjonalny, jak i wzrostowy. Tak, to się wiąże (przynajmniej w pierwszych 2-3 latach życia) z częstszą zmianą obuwia - ale jest konieczne. Dla dobra dziecka.

 

 

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Facebook